Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

32-bit ve 64-bit Windows Arasındaki Fark

Çöküş
X
Çöküş
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • 32-bit ve 64-bit Windows Arasındaki Fark

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 2xbhoyqy.png
Görüntüleme: 8
Büyüklüğü: 367.0 KB
  Bilgisayarı 32-bit veya 64-bit Yapan Nedir?

  Bilgisayar mimarinizin 32-bit veya 64-bit olması, işlemcinize göre belirlenir. 64-bit işlemciler 32-bit'e göre daha fazla bilgiyi tutup işleyebildiklerinden, daha güçlüdürler.

  32-bit, 2^32 olası adrese sahipken 64-bit, 2^64 adrese sahiptir. 4GB ile 18 milyar GB arasındaki fark, 32-bit ve 64-bit arasındaki farkı açıkça sergiliyor.

  32-bit Windows ve 32-Bit Windows Arasındaki Fark
  64-bit işlemciniz varsa, bu işlemcinin avantajlarından faydalanmak için 64-bit işlemci kullanmalısınız. Windows'un 32-bit sürümü 64-bit işlemciyle çalışır ancak işlemcinin ek gücünü kullanmayacaktır. 64-bit Windows'u 32-bit işlemcili bir PC'ye yükleyemezsiniz.

  32-bit Windows en fazla 4GB RAM'i desteklerken 64-bit Windows'ta bu sınırı aşabilirsiniz. 64-bit Windows'ta fark edeceğiniz diğer bir nokta, Program Files klasörünün Program Files ve Program Files (x86) olarak iki klasöre ayrılmış olmasıdır. Windows 32-bit ve 64-bit programların .DLL gibi uygulama dosyalarını bu şekilde ayrı depolar.

  Özetle 16GB RAM'iniz varsa ve 32-bit Windows yüklediyseniz, Windows 4GB RAM'den fazlasını kullanmayacaktır.

  Bunlara ek olarak 64-bit Windows'ta 64-bit'lik cihaz sürücülerini kullanmanız gerekir. Eski bir yazıcınız veya sadece 32-bit sürücüsü olan bir cihazınız varsa, onu 64-bit sistemde çalıştırmanız mümkün olmayabilir.

  32-bit ve 64-bit Programlar Arasındaki Fark
  Bazı yazılımların sadece 32-bit sürümü bulunurken, bazı yazılımlar seçimi size bırakıyor. Bazıları ise doğru sürümü otomatik olarak seçip yüklüyor. 64-bit Windows kullanıyorsanız, mümkün olduğunca 64-bit yazılımları tercih etmenizde fayda var.

  64-bit sürüm yazılımlar sizi hızdan uçurmayacak olsa da, 64-bit'in ek güvenlik özelliklerinden faydalanabilir ve 32-bit sürümüne göre daha verimli ve kararlı çalışabilir.

  Programları indirirken üreticinin sayfasındaki "sürüm", "version" veya "edition" gibi başlıklara dikkat edin. Burada yazılımın 64-bit sürümü varsa görebilirsiniz. 32-bit yazılım her sistemde çalıştığından, bazı üreticiler bunu varsayılan olarak belirlemişlerdir. 32-bit sistem kullanıyorsanız, elbette sadece 32-bit yazılım kullanabilirsiniz.

  Windows'unuz 64-bit mi, 32-bit mi?
  Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Sistem'e tıklayın. Açılan pencerede Cihaz özellikleri başlığını bulun ve altında Sistem türü satırını bulun. Bu satırın karşısında işletim sisteminizin ve işlemcinizin kullandığı mimariyi açıkça görebileceksiniz.


  Kaynak:chip.com.tr
  İki şeyi asla unutma. Allah'ı ve ölümü… İki şeyi de unut! Yaptığın iyiliği ve gördüğün kötülüğü.

  Ortacılı Can Forumu
  www.ortacilican.net
Hazırlanıyor...
X