Yemek Yedikten Sonra bu 5 Seyi Yapmayın

Daraltma
X
 
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Temizle
yeni gönderiler
 • Ortacili Can
  Administrator
  • 09.02.1970
  • 8872

  Yemek Yedikten Sonra bu 5 Seyi Yapmayın

  Duşa girmek
  Duş veya banyo yaptığımızda vücut ısısı biraz artar. Vücut bununla başa çıkabilmek için cilde biraz daha fazla kan gönderir. Bu da hazım sürecini etkiler ve metabolizmayı yavaşlatır.

  Duşa girmek için en iyi zaman yemekten 30 dakika sonradır

  Çay içmek
  bazılarımız yemekten sonra çay içmeden duramayız. Fakat bazı çalışmalar çayın yediğimiz gıdalardaki demirin kana karışmasını engellediğini göstermiştir. Bu nedenle çocukların, hamilelerin ve demir seviyesi düşük olan kişilerin yemekten sonra 1 saat çay içmemesi gerekir.

  Yetişkinler yemekten sonra bir fincan kahve içebilirler. Kahve de tam tersine aç karnına içilmemelidir.

  Uyumak
  Yemek yer yemez uyumanın kilo aldırdığına dair şehir efsanesi çok uzun zaman önce çürütüldü. Ama yine de bunun dışındaki zararlarını göz ardı etmemeliyiz. Yemek yedikten sonra uyumak mide yanmasına, gaz oluşumuna ve asit artışına sebep olur. Ayrıca öğlen veya akşam yemeğinden sonra sürekli uyumanın felç riskini arttırdığı kanıtlanmıştır. Uzmanlara göre yemek yedikten en az 2 sonra uyumak gerekiyor.

  Egzersiz yapmak
  Sıkı bir öğünle vücudumuz için gereken enerjiyi depolayıp üzerine de spor yapmak çok çekici gelse de uzmanlar bunu pek önermiyor. Dolu mideye spor yapmak hıçkırık, mide bulantısı ve daha da önemlisi sakatlanma ve spazm riskini arttırır.

  İlla yemekten sonra hareket etmek istiyorsanız sakin bir yürüyüşü tercih etmelisiniz. Asıl egzersizinizi yemekten 2 saat sonra yapmalısınız.

  Tûtûn mamülleri kullanmak
  Sindirim sürecinden neredeyse vücudumuzdaki tüm sistemler aktif hale gelir. Bu süreçte nikotin iki katı bir güçle tüm zararlı etkilerini gösterir. Buna ek olarak tûtûn yediğimiz gıdalardan alacağımız vitamin ve mineralleri bloke eder.

  Hiç tûtûn mamülü içmemek en iyisidir ama duramıyorsanız en azından yemeklerden sonra en az 20 dakika bekleyin.​
Çalışıyor...
😀
😂
🥰
😘
🤢
😎
😞
😡
👍
👎