Gümülci̇ne türk gençler bi̇rli̇ği̇’ni̇n kuruluşu

Daraltma
X
 
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Temizle
yeni gönderiler
 • Ortacili Can
  Administrator
  • 09.02.1970
  • 8886

  Gümülci̇ne türk gençler bi̇rli̇ği̇’ni̇n kuruluşu

  Gümülcine Türk Gençler Birliği 1928 yılında kurulmuştur. 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşmasıyla Yunanistan yönetimine azınlık olarak bırakılan Batı Trakya Türkleri ve özellikle Batı Trakya Türk Gençliği arasında, Türk Kültürünün yaşatılıp gelişmesi ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleştirilen Atatürk İlke ve İnkılaplarının ve ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün diğer değişim ve yenileşme hareketlerinin yayılıp benimsenmesine yardımcı olmak gayesiyle kurulmuştur.

  1928 yılında Gümülcine’li aydın gençler birleşerek Ümit Türk Gençler Kulübü’nü, 1932 yılında da başka bir grup aydın genç Yıldız Türk Gençler Kulübü’nü kurmuşlardır. İki dernekte ayrı ayrı spor, kültür, müzik, tiyatro, resim gibi dallarda çalışmalarını kararlılıkla sürdürerek büyük başarılar elde etmişlerdir. Ancak halkın yoğun birleşme isteği üzerine 1038 yılında, Ümit Türk Gençler Kulübü’nü temsilen rahmetli Nazmi Atalay’ın ve Yıldız Türk Gençler Kulübü’nü de temsilen rahmetli eski Rodop milletvekili Osman Üstüner’in öncülüğünde toplanarak birleşme kararı almışlar ve adının da Gümülcine Türk Gençler Birliği olmasına karar vermişlerdir. 35 maddelik yeni bir tüzük hazırlayarak mahkemeye başvurmuşlar, mahkeme 16 Nisan 1938 tarihli ve 83 sayılı kararıyla başvuruyu kabul edip onaylamıştır.

  Kuruluş tüzüğünde de belirtildiği gibi kulübümüzün gayesi insanlar ve toplumlar arasında sevgiye, barışa, hoşgörüye dayanan herkesin kabul edebileceği ve bütün insanlığın ortak hedefi olan üstün duygu ve düşüncelerdir.

  Birliğimiz bu amaçla her zaman Türk-Yunan dostluğunu arzulamaktadır. Dostluğun ve barışın en büyük destekçisidir. Dostluk ve barış kavramları bizim daima değişmez ve şaşmaz idealimizdir. Bu geçmişte böyle olmuştur. Bugün de böyledir. Gelecekte de böyle olacaktır.

  1941-1944 Bulgar işgali ve 1948-1950 iç savaş yıllarında etkinliklerimiz aksamıştır. 1950’den sonra barış ortamıyla birlikte etkinliklerimiz, hızla artarak halkımıza faydalı olmak için büyük fedakarlıklarla ve başarıyla sürdürülmüştür.

  Daha önceleri çeşitli binalarda faaliyetlerini sürdüren Gümülcine Türk Gençler Birliği 1955 yılında yeni bina yapma kararı almıştır. 31 Temmuz 1955 Pazar günü bugünkü binanın resmi temel atma töreni yapılmıştır. Törene bizlerden başka birçok Yunanlı resmi kişiler de katılmıştır. İnşaat hızla bitirilerek 1956 yılının Mart ayında Gümülcine Türk Gençler Birliği yeni binasına taşınmıştır.

  1956 yılından itibaren Gümülcine Türk Gençler Birliği futbol takımı resmi olarak Batı Trakya 3. Amatör Ligi’ne katılmaya başlamış. 1957-1958 futbol sezonunda 3. amatör küme şampiyonluğunu kazanarak 2. amatör kümeye yükselmiştir. Diğer dallarda da başarılı çalışmalarını sürdürmüştür.

  Müsamereler ve konserler gerçekleştirilmiş, yazları da voleybol turnuvaları düzenlemiştir.

  Ancak bütün bunlara rağmen ne yazıktır ki yöneticilerimiz bütün bu temiz duygu ve düşüncelerimizi hiçe sayarak derneğimizi diğer kardeş kuruluşlarla birlikte kapatma yönüne gittiler.

  Rodop valisinin mahkemeye başvurusu üzerine isminde “Türk” kelimesi bulunduğu için mahkeme 29 Kasım 1983’te derneğimizin kapatılmasına karar vermiştir. 30 Kasım 1983’te bu karar bize mübaşir kanalıyla iletilmiştir. Bu kararda tabelaların 24 saat içinde indirilmesi, aksi halde güvenlik güçleri kanalı ile indirileceği, mühürlerimizin kullanılmaması, Komotini(Gümülcine) Türk Gençler Birliği adı ile herhangi bir yazının yayınlanmasının yasak edildiği, bizlere bildirilmiştir. 1 Aralık 1983 Perşembe günü polisler gelip tabelalarımızı indirdiler.

  Bütün bu yapılanlar insanlık ve hukuk dışı hareketlerdi. Azınlığımıza reva görülen bu uygulamalar tarafımızda asla kabul edilmedi ve hiçbir zaman kabul edilmeyecektir.

  Bir toplumun ulusal kimliğine(benliğine) dokunmak asla uygun değildir. Bu milli kimlik hakkı insanın en doğal hakkıdır. Buna saldırı gerek iç hukuka, gerek dış hukuka tamamen aykırıdır. İnsanın kimliği, toplumun kimliği mahkeme kararıyla kaldırılamaz. Bu bütün uluslararası antlaşma ve sözleşmelere aykırıdır. İnsan ve toplum neyse odur.

  Bütün bunlara rağmen Derneğimiz bu zor şartlar altında kültürel ve sportif faaliyetlerine devam etmekte, beden eğitimi, müzik, resim, öğretmenlerimiz tarafından minikler futbol takımı, folklor çalışmaları, modern dans, resim, müzik dersleri verilmekte bunlar yıl sonunda halkımızın gösterimine sunulmaktadır.
  Kaynak:gtgb.gr
Çalışıyor...